Polscy rzemieślnicy słyną z pomysłowości. Do najbardziej kreatywnych twórców alkoholi rzemieślniczych należy z pewnością Drake Distillery, która pod marką OVII Spirits tworzy wyjątkowe trunki, destylowane powoli w miedzialnym alembiku. Krzysztof Kaczor & Co. nie raz już zaskakiwali czy to recepturą (np. geist z kwiatów czarnego bzu, rum brzoskwiniowy z paragwajskiej melasy), czy to nazwą trunku (np. cOVIIdówka). Początkowo, destylarnia koncentrowała się na okowitach i podobnych im destylatach, od jakiegoś czasu produkuje także wódki.
Wprawdzie wódki smakowe OVII zaczęły się od produktów typowych dla OVII, bo owocowych – mieliśmy wódkę z jabłkami, wódkę z gruszkami, ale potem było już bardziej odjazdowo jeżeli chodzi o pomysły, pojawiła się bowiem wódka z truskawkami i wódka z… pomidorami. Ostatnie wódczane receptury wydają się bliższe klasyki – dostępne są Wódka Żytnia i Wódka z Pyry.
Dziś zajmę się tą ostatnią. Na czym polega jej wyjątkowość?
Czym jest wódka z Pyry OVII?
Różne są sposoby nadawania wódce wyrazistego zapachu i smaku surowca. Rzemieślnicy dążą często do tego, by wódka, poza zapachem i smakiem etanolu oferowała więcej walorów degustacyjnych. Chodzi o to, aby w kieliszku można było wyczuć wyraźny aromat surowca, a smak jednoznacznie wskazywał na to, z czego powstał alkohol. Dzięki temu, wódkę można spożywać w temperaturze pokojowej, a kieliszki „na stópce”, które zwykle kojarzymy z konsumpcją czystej wódki, śmiało można zamienić na szklaneczki do whisky czy kieliszki degustacyjne. W tym przypadku świetnie się to udało. Wódka z Pyry, podobnie jak inne wódki OVII sprawdza się dzięki temu, zarówno podczas gwarnych biesiad, jak i spokojnej, domowej degustacji. Trunek powstał z ziemniaków pochodzących z okolic miejscowości Kościan zlokalizowanej w sercu Wielkopolski. Alkohol rozlano do podłużnych butelek o pojemności 700 ml.
Co na etykiecie?
Na frontowej etykiecie znajdziecie m.in. hasło „dziedzictwo Wielkopolski”, potwierdzające, że wszystkie surowce wykorzystane do produkcji wódki, pochodzą z tego właśnie regionu oraz informację, o tym, że jest to wódka rzemieślnicza. Producent zdecydował się pokazać także grafikę prezentującą alembik, swoją drogą, jeden z najpiękniejszych aparatów do destylacji, jakie widziałem.
Jak smakuje OVII Wódka z Pyry?
Ten kolejny trunek linii OVII ma zaskakująco intensywny zapach i smak surowca. Dominuje zapach ogniska, siana i ziemniaków gotowanych w skórkach. Przypominają mi się wakacje na polskiej wsi, z ogniskiem, do którego wrzucało się suche siano. Drugie skojarzenie to zapach przygotowywanego przez babcię obiadu. W łagodnym, kremowym smaku znajdziecie sporo pieczonego ziemniaka, dymu, pojawiają się nawet nuty popiołu. Tu mamy takiego ziemniaczka z masełkiem, ugotowanego a potem jeszcze wrzuconego do ogniska. Bardzo ciekawa pozycja dla fanów destylatów z „pyry” i nie tylko.
Ile kosztuje Wódka z Pyry?
Butelka o pojemności 700 ml to inwestycja na poziomie 110 zł. Wybór alkoholi OVII znajdziesz w sklepie online 40procent.pl.
Klimat Pyrlandii
Sięgając po trunki z Wielkopolski, grzechem byłoby nie spróbować czegoś z lokalnej Pyry. OVII Spirits swoją wódką ziemniaczaną nie tylko kultywuje i promuje lokalne tradycje, ale i wnosi do nich coś nowego. Wódka z Pyry ma wszystko, co jest potrzebne do czerpania radości z dobrych alkoholi. Po pierwsze pochodzi od jednej z wiodących polskich destylarni rzemieślniczych, po drugie jest świetnym alkoholem regionalnym – Wielkopolskim. Po trzecie, ma walory degustacyjne, więc można cieszyć się nią, serwując w temperaturze pokojowej w kieliszku degustacyjnym. Po czwarte… musicie sami spróbować ?.
Inne teksty o OVII
OVII destylat z czarnej porzeczki vs. OVII destylat z aronii
OVII – po owocach ich poznacie
Relacja z wizyty w Drake Distillery