Destyl riesling: ten alkohol jest winny
Przyjdzie dzień, kiedy będziemy wracać do przeszłości i zastanawiać się, które alkohole powinny wziąć odpowiedzialność za rozwój kraftowej, rzemieślniczej, gorzelniczej rewolucji. Jednym z tych, do których wrócimy pamięcią i poddamy surowej ocenie, będzie z pewnością Destyl riesling. Werdykt w tym przypadku będzie mógł być tylko jeden. Winny! 😊.
Zapewne znacie wina z etykietą riesling. Ta szlachetna winorośl jest dość popularna, szczególnie w Niemczech, Francji, Austrii czy Czechach. Powstają z niej przede wszystkim wina wytrawne, półsłodkie i musujące. Riesling jest uprawiany również w Polsce, gdzie jest najpóźniejszą białą odmianą. No dobrze, wina winami, ale… co by było gdyby wykorzystać owoce winorośli odmiany riesling i stworzyć na ich bazie alkohol wysokoprocentowy? Czy będzie pachnieć i smakować jak wino?
Radosław Froń i Bartosz Wilczyński postanowili to sprawdzić. Twórcy Destyla od swojego (udanego) debiutu na rynku alkoholi wysokoprocentowych w 2020 roku, dalej zaskakują. Destyl Riesling to już trzeci produkt tej marki, o której możesz poczytać w tekście Destyl = kraft do potęgi drugiej oraz w materiale o Destyl Bierbrand. Autorzy po raz kolejny połączyli pracę winiarzy i gorzelników, wprowadzając na rynek pierwszy alkohol, którego nazwa odwołuje się bezpośrednio do nazwy szczepu winogron.
Czym jest Destyl riesling?
Destyl Riesling to destylat z surowca pochodzącego z biodynamicznej winnicy Wieliczka (kilka słów o co tu chodzi znajdziecie w pierwszym tekście o Destylu). Dokładniej, surowcem tym są wytłoki gronowe winorośli odmiany riesling. Destylację przeprowadziła Podkarpacka Destylarnia Okowity, która po raz kolejny podjęła rękawice i pomogła stworzyć ten wyjątkowy trunek. Alkohol rozlano do 300 butelek z unikalnym, szklanym „korkiem” i oklejono estetyczną, białą etykietą. Każda z nich jest ręcznie podpisana i numerowana. Trunek dostępny jest butelkach o pojemności 500 ml i ma moc 43%. Destyl riesling jest rocznikowany a do pierwszego rozlewu wykorzystano winogrona zebrane w 2020 roku.
Co na etykiecie?
Frontowa etykieta to logo Destyl z dopiskiem riesling 2020. Poniżej niewielka grafika przedstawiająca winogrona oraz hasło pojawiające się na każdej etykiecie Destyla – CAŁA PRAWDA W ŚRODKU.
Tylna część etykiety informuje o tym, że jest to okowita z wytłoków gronowych oraz o tym, to produkt polski. Oprócz danych informujących o tym, kto alkohol wyprodukował, znajdziecie tu także krótki tekst – jego treść poniżej.
„Destyl riesling 2020 to wyjątkowe połączenie pracy winiarzy z biodynamicznej Winnicy Wieliczka z mistrzostwem gorzelniczego rzemiosła. Powstał z wysokiej jakości wytłoków gronowych, pochodzących z białej odmiany winorośli – rieslinga. Dojrzały owoc polskiego winiarstwa w swojej szlachetnej aromatycznej formie. Cała prawda w środku”.
Jak smakuje Destyl riesling?
Destyl riesling zachęca łagodnym aromatem świeżych roślin – liści i łodyg, z nutami orzechów, pestek winogron i odrobiny kory drzewa. Alkohol jest tu bardzo dobrze ukryty. W smaku początkowo neutralny, jak słodka woda źródlana, potem robi się wytrawnie, gorzko, mineralnie, ale bardzo łagodnie. Finisz zaskakująco mocno rozgrzewa przełyk pozostawiając za sobą odrobinę roślinnej goryczki. Znakomity, łatwy do picia mocny destylat, który łączy to, co dobre w białym winie i gorzelniczym krafcie. Tu obejrzysz degustację w wersji wideo.
Ile kosztuje Destyl Riesling?
Ceny detaliczne wahają się pomiędzy 190 a 210 zł. Alkohole Destyl możesz zamówić online.
Towarzysz wyjątkowych okazji
Destyl riesling należy do tych trunków, które dobrze mieć w barku na wypadek wyjątkowych okoliczności. Żal byłoby nim szastać na lewo i prawo. W końcu powstało tylko trzysta butelek. Na pewno warto częstować nim fanów zarówno białego wina, jak i koneserów wyrobów wysokoprocentowych. Doskonale sprawdzi się jako towarzysz uroczystej kolacji czy butelka wieczoru podczas świętowania urodzin, narodzin lub innego, ważnego jubileuszu. Świetny do degustacji i porównania z innymi destylatami z wytłoków gronowych czy pozostałymi alkoholami linii Destyl. Patrząc na to, co dzieje się na rynku kraftowej produkcji gorzelniczej, wydaje się, że za parę lat wartość butelki znacznie przekroczy jej aktualną cenę. Warto mieć więc co najmniej dwie – jedną do konsumpcji, drugą – do późniejszej konsumpcji 😊. W każdym razie, tego trunku na pewno powinno się spróbować, oczywiście odpowiedzialnie.
Na zdrowie.