fbpx

Czarny Bocian, Biały Bocian, Biały Bocian Bio: krótkie porównanie

Biały Bocian to jedna z popularniejszych ostatnio marek alkoholi. Ta linia produktów, pochodząca z Polmosu Bielsko-Biała, składa się dziś z wódek czystych i smakowych napojów spirytusowych (których nie można nazwać wódkami, ze względu na zbyt niską moc alkoholu). Korzystając z okazji, że całkiem niedawno pojawił się Bocian Czarny, poniżej kilka słów o alkoholach: Biały Bocian, Biały Bocian BIO i Czarny Bocian. Chciałem napisać Wam więcej, ale niestety, producent nie chciał udostępnić mi dodatkowych informacji. Moją krótką notkę o Czarnym Bocianie możecie przeczytać też w najnowszym wydaniu magazynu Aqua Vitae, do którego lektury gorąco zachęcam ?.

Wódka Biały Bocian

Wódka Biały Bocian dość szybko zyskała uznanie konsumentów. Od lat jest chętnie wykorzystywana na bankietach, weselach, spotkaniach towarzyskich. W segmencie wódek popularnych okazała się strzałem w dziesiątkę. Cechuje ją m.in. dobrze kojarząca się nazwa, wyjątkowa butelka, z charakterystyczną, podłużną szyjką i sporo słodyczy w aromacie i smaku (co czyni ją dość łatwą do picia). Nie każdy wie, że Biały Bocian powstaje m.in. z kukurydzy. Niektóre źródła wskazują, że wyłącznie z kukurydzy (potwierdzenia m.in. tej informacji niestety, nie udało mi się uzyskać od producenta). Do tego szeroka dystrybucja, no i oczywiście przystępna cena. To kilka elementów, które z pewnością były istotne z punktu widzenia osiągnięć rynkowych tej marki.

Biały Bocian wódka

Wódka Biały Bocian

Wódka Biały Bocian Bio (Organic Vodka)

Białemu Bocianowi towarzyszy także jego odmiana z surowców Bio, który w smaku jest nieco bardziej ziołowy, korzenny i jednocześnie dość pikantny. Producent podaje, że do uprawy surowców wykorzystanych do produkcji nie używa się „zbędnych środków chemicznych” (swoją drogą, jeśli są zbędne, to po co ich używać ?), a sama wódka posiada certyfikat przetwórstwa produktów rolnictwa ekologicznego.

Biały Bocian Bio wódka

Wódka Biały Bocian Bio, Organic Vodka

Wódka Czarny Bocian

Skoro Biały Bocian radzi sobie tak dobrze, trudno się dziwić, że producent postanowił powiększyć „stado” o nowy produkt. Czarny Bocian to bardzo ciekawy pomysł na wprowadzenie produktu premium. Odwołanie się do mniej znanego i rzadszego gatunku ptaka, elegancka etykieta, nowy sposób zestawienia alkoholu – to wszystko robi naprawdę dobre wrażenie. Wódkę rozlano do charakterystycznych dla tej marki butelek z podłużną szyjką, zmieniono jednak ich kolor na czarny. Wg danych na etykiecie, Czarny Bocian jest poddawany specjalnej procedurze leżakowania w miedzianych kadziach i filtracji węglowej. Ten egzemplarz również jest nieco ziołowy, w aromacie da się wyczuć także coś metalicznego, jakby wnętrze kadzi. W smaku wyrazista, z goryczką, dość pikantna.

Czarny Bocian wódka

Wódka Czarny Bocian

Krótkie zestawienie smaków i aromatów wódek Biały Bocian i Czarny Bocian.

Wódki Bocian porównanie

Wódki Bocian: porównanie, opracowanie własne

Wiele wskazuje na to, że Biały i Czarny Bocian na stałe zagoszczą na polskich stołach podczas bankietów i biesiad. Alkohole te są dobre do konsumpcji solo lub jako baza do drinków. Bocian Bio i Czarny Bocian wydają się już nieco bardziej złożone, czyli więcej się dzieje w nosie i na języku. Nie znajdziecie tu jednak aż tyle wyrazistości, czy głębi smaku jak w niektórych opisywanych przeze mnie alkoholach rzemieślniczych. Mimo to, wprawny nos i język wyczują różnicę pomiędzy czystymi Bocianami. Pamiętajmy jednak, że jest to segment alkoholi produkowanych na skalę masową, w przystępnej dla konsumenta cenie, a więc i oczekiwania nie są zbyt wygórowane.

Gdybyście jednak potrzebowali bardziej wyszukanych alkoholi wysokoprocentowych, klasy premium, zajrzyjcie do sklepu online 40procent.pl z rzemieślniczymi, polskimi destylatami.

Aby porównać alkohole ze sobą, dobrze jest skorzystać z kieliszka degustacyjnego a porcje alkoholu podawać w temperaturze pokojowej.

Na zdrowie!

Pamiętajcie aby korzystać z alkoholu w sposób odpowiedzialny.

Powrót

Bądź na bieżąco!

obserwuj lub polub